Get Adobe Flash player

Designed by Joomla! Sliderfacebook

Rekrutacja 2020/21
Kontakt z nami

Młodzieżowy Dom Kultury
im. Oskara Kolberga

ul. Partyzantów 17
22 - 200 Włodawa

tel. 82 5726531,
faks 82 5726532,


e-mail:

dyrektor

sekretariat

administrator

 

Konto Rady Rodziców

Młodzieżowego Domu Kultury
we Włodawie

nr 22 8042 0006 2001 0000 0853 0001

w Banku Spółdzielczym w Parczewie

Oddział we Włodawie

 

informacja o opłatach na rok szkolny 2020/21

postheadericon Plastyka

Propozycje działań i aktywności na 18 stycznia 2021 r.

 
 Witam.
Zapraszam do zapoznania się z projektem MUZEUM W LICEUM. Znajdziecie tu wiele ciekawych wiadomości o sztuce i artystach, opowiedzianych przez znanych polskich aktorów.
https://niezlasztuka.net/tag/muzeum-w-liceum/
 
 

Propozycje działań i kamagra online aktywności na następne dni

od 14 do 18 grudnia 2020 r.
gr. młodsza poniedziałek, wtorek, środa 
 
Pomysły na proste kartki świąteczne

1. Kartki z choinkami

Choinki można przygotować na różne sposoby. Jednym z najprostszych jest wycięcie pasków, z których każdy jest nieco krótszy od poprzedniego, a także jednego trójkącika. Na dole wystarczy przykleić prostokąt (jako pień choinki), a na paskach umieścić np. guziki albo kółeczka wycięte z papieru.

Inną opcją jest też przygotowanie choinek z trójkątów wyciętych z dwóch różnych papierów. Choinki trzeba podzielić na trzy części i zamienić środkowe fragmenty


2. Kartki z bombkami

Wytnij dwa koła z kartek o różnym wzorze, zegnij na pół. Sklej tyły połówek. Pozostałe części kół przyklej na kartkę bazową. Trójwymiarowe bombki dzieci mogą ozdobić dodatkowo cekinami albo np. drobnymi kółeczkami, które pozostają z dziurkowania kolorowych kartek.


3. Kartki z prezentami

Z kolorowych papierów wytnij prostokąty i kwadraty, przyklej je na kartkę bazową. Prezenty ozdób też wstążkami.

Jeśli chcesz uzyskać efekt trójwymiarowych prezentów (widzianych "od góry"), pomiędzy wycięte prostokąty wklej piankę albo np. filcowe podkładki pod meble.

Tak własnoręcznie wykonane kartki możecie wysłać lub podarować komuś bliskiemu.
Pozdrawiam.

 
gr.średnia wtorek, czwartek
 
Witam!
Dzisiaj zapraszam was do zapoznania się ze sztuką Leona Wyczółkowskiego.
https://niezlasztuka.net/o-sztuce/leona-wyczolkowskiego-kopanie-burakow/
Być może wiadomości, które przeczytacie na stronie i prace artysty zachęcą was do wykonania własnego dzieła inspirowanego jego twórczością.
Pozdrawiam!
 
 
 

Pozdrawiam serdecznie
Anna Butryn
Wszystkie pytania i wątpliwości można wyjaśnić również drogą mailową:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być buy levitra online włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
 
 
 
 
 
 

Propozycje clomid online działań i aktywności na następne dni

od 23 do 27 listopada 2020 r.

gr. młodsza-poniedziałek, wtorek

Kartonowe domki
Witam!
Na dzisiejszych i kolejnych zajęciach online proponuję zabawę z materiałami do recyklingu, które znajdziecie w każdym domu. Do pracy możecie zaprosić waszych rodziców.
Twórcze spędzanie czasu z dzieckiem, rozbudzanie wyobraźni i poczucia wiary w siebie to wszystko jest możliwe i to małym kosztem.
Recykling od pewnego czasu zadomawia się w Polsce, a to najwyższy czas, bo zabaw przy użyciu kartonu można zorganizować całe mnóstwo.
Do wykonania domków potrzebujemy rolki po papierze, butelki, baniaki po wodzie 5l, opakowania po jajkach, papier, plastikowe butelki, farby i taśmę klejącą lub klej na gorąco.
Wspólnie z dziećmi oglądamy zgromadzone materiały i planujemy co z nich możemy wykonać. Wspólne planowanie i wykonywanie pracy uczy współpracy i pozwala osiągnąć wspaniałe efekty. Ja proponuję Włodawski Czworobok. Wykonujemy pojedyncze kamieniczki, sklejamy, malujemy a następnie ustawiamy i mocujemy za pomocą kleju na twardej tekturowej podstawie, tworząc makietę.

Zachęcam Was do podjęcia takiej twórczej zabawy, wspaniale spędzicie czas i będziecie miło zaskoczeni efektami pracy.
Pozdrawiam.

Zwierzęta z plasteliny
  Jeśli szukacie inspiracji do zabawy, to z pewnością znajdziecie  ją przy zabawie z plasteliną. Wystarczy odrobina prostych pomysłów, które zachęcą dzieci do własnej twórczości. Bo czasem najtrudniej zacząć, a później pomysły same napływają do głowy.
   Podczas lepienia z plasteliny uczycie się planowania, cierpliwości, łączenia ze sobą poszczególnych elementów oraz współpracy w grupie (może to być rodzeństwo, kolega, koleżanka lub rodzice) .Takie zabawy rozwijają kreatywność u dziecka, dodają pewności siebie oraz wiary we własne umiejętności.
  Plastelina to tworzywo plastyczne, które pod wpływem ugniatania i ciepła dłoni mięknie i staje się niezwykle plastyczna działa odstresowująco, wyciszająco i daje mnóstwo frajdy…
  Dzisiaj proponuję lepienie zwierząt. Mogą to być zwierzęta domowe lub całkiem egzotyczne, a w zależności od tego, którą wersję zwierząt wybierzecie na kolejnych zajęciach online z kartonowego pudełka i przedmiotów do recyklingu, stwórzcie replikę gospodarstwa domowego lub zoo, w których umieścicie swoje plastelinowe zwierzątka. Możecie zrobić zdjęcia waszych prac i pochwalić się nimi, gdy znów się spotkamy.

Miłej zabawy!

gr. średnia-wtorek, czwartek

MOKRE W MOKRYM TECHNIKA PLASTYCZNA

Technika plastyczna mokre w mokrym to po prostu malowanie rozwodnionymi farbami na mokrej powierzchni papieru. P olega na malowaniu akwarelami na papierze świeżo pokrytym wo Przygotujcie kuwetę z wodą i różnego rodzaju kawałki papieru. Maczajcie je na moment w wodzie, odkładajcie na ceratę. Nakładajcie farby palcami, chlapcie lub pryskajcie i obserwujcie jak rozpływają się kolory, jak się łączą. Bierzcie papier w dłonie i obracajcie, obserwujcie jak spływa farba i w którym kierunku.

Rozwieście kawałki papieru do suszenia na sznurku ze spinaczami jak kolorowe pranie.Oglądajcie suche obrazki, uruchomcie wyobraźnię i opowiadajcie co widzicie. Obrysowujcie plamy czarnym pisakiem, dorysowujcie elementy.

Kolory rozpływają się, łączą i przenikają, tworząc ciekawe wzory o rozmytych konturach.

Dobre rady

*Możecie zmoczyć kartkę w dowolny sposób: gąbką, pędzlem lub wprost pod kranem.

*Użyjcie twardego papieru, bo miękki szybko rozmoknie.

*Możecie obrysować czarnym pisakiem kolorowe plamy.

WIRTUALNE ZWIEDZANIE DLA DZIECI - POLSKIE MUZEA I ZAMKI

Poniżej znajdziecie listę polskich muzeów, które proponują wirtualne zwiedzanie i inne atrakcje online.

Dzięki nowoczesnym technologiom możecie odbywać wirtualne spacery, przeglądać panoramiczne zdjęcia zabytkowych wnętrz i oryginalnych obiektów. A wszystko to w dogodnym czasie, we własnym tempie, bezpłatnie i komfortowo, bo bez wychodzenia z domu.

Zapewne będzie to dla was interesujące doświadczenie, które poszerzy waszą wiedzę i horyzonty, dostarczy wielu wrażeń estetycznych, a najprawdopodobniej także zachęci do odwiedzenia danego miejsca w przyszłości.

1. ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE - MUZEUM

Zwiedzanie wirtualne Zamku Królewskiego: KLIK

2. ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU

Wirtualne wycieczki: KLIK

Wirtualne zwiedzanie Kolekcja Lanckorońskich: KLIK

Opowieści muzealne online: KLIK

3. MUZEUM PAŁACU KRÓLA JANA III W WILANOWIE

E-edukacja: KLIK

Warto się zapoznać i skorzystać!

Pozdrawiam.

 

Mozaika z liści

Mozaika z liści to doskonały temat dla każdego. Jesienią jest tyle barw i możliwości zainspirowania się otaczającą przyrodą, że koniecznie trzeba ten potencjał wykorzystać. Dziś proponuję Wam wykonanie mozaiki z kolorowych liści. To prosty i bardzo efektowny sposób na pracę plastyczną,  w której możecie popisać się swoją wyobraźnią.
 
Zebrane w parku, świeże i kolorowe liście wycinamy w małe kwadraciki lub, jeśli kto woli w dowolne kształty. Gdy każde dziecko wytnie odpowiednią ilość liści wymyślamy tematykę tematykę i sposób tworzenia mozaiki. Zwracamy uwagę na dobieranie kolorów, możemy nawet przed przyklejeniem wycięte kawałki posortować według kolorów na żółte, zielone, czerwone itp. 
Możemy wykonać np. mozaikowe drzewa, panią jesień lub pejzaż, albo jakikolwiek dowolny temat z wykorzystaniem barwnych liści starając się odpowiednio dobierać kolory. Kartkę najlepiej sztywniejszą techniczną lub brystol smarujemy klejem typu magic, introligatorski lub wikol i przyklejmy kawałki wyciętych liści w wybrane miejsca.
Efekt końcowy będzie fantastyczny.
Miłej zabawy.
 
LAMPION Z LIŚCI
 
  Jeśli mamy już zebrane liście, wybieramy najładniejsze z nich, przecieramy i odkładamy na chwilę na bok. Teraz przygotowujemy słoik, sznurek sizalowy lub dowolną tasiemkę, klej magik lub wikol oraz świeczkę.
  Do zewnętrznej strony słoika przyklejamy nasze wcześniej przygotowane liście tworząc z nich dowolną kompozycję. Górę słoika ozdabiamy sznurkiem lub tasiemką. Możecie wykorzystać też inne ozdoby, które macie w domu ale pamiętajcie że czasem mniej znaczy lepiej. Teraz do środka słoika wkładamy świeczkę i lampion gotowy.
   Zapalamy go wieczorem, oczywiście w obecności rodziców i wspólnie podziwiamy jak pięknie wyglądają podświetlone jesienne liście.

Miłej zabawy.

 

 
 

Pozdrawiam serdecznie
Anna Butryn
Wszystkie pytania i wątpliwości można wyjaśnić również drogą mailową:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
 
 
 
 
 

Propozycje działań i aktywności na następne dni

od 9 do 13 listopada

 
zajęcia plastyczne gr. młodsza-pon,śr.

Zwierzątka z plasteliny- manualne prace plastyczne
Jeśli szukacie inspiracji do zabawy, to z pewnością znajdziecie ją przy zabawie z plasteliną. Wystarczy odrobina prostych pomysłów, które zachęcą dzieci do własnej twórczości. Bo czasem najtrudniej zacząć, a później pomysły same napływają do głowy.
Podczas lepienia z plasteliny uczycie się planowania, cierpliwości, łączenia ze sobą poszczególnych elementów oraz współpracy w grupie (może to być rodzeństwo, kolega, koleżanka lub rodzice) .Takie zabawy rozwijają kreatywność u dziecka, dodają pewności siebie oraz wiary we własne umiejętności.
Plastelina to tworzywo plastyczne, które pod wpływem ugniatania i ciepła dłoni mięknie i staje się niezwykle plastyczna działa odstresowująco, wyciszająco i daje mnóstwo frajdy...
Dzisiaj proponuję lepienie zwierząt. Mogą to być zwierzęta domowe lub całkiem egzotyczne, a w zależności od tego, którą wersję zwierząt wybierzecie na kolejnych zajęciach online z kartonowego pudełka i przedmiotów do recyklingu, stwórzcie replikę gospodarstwa domowego lub zoo, w których umieścicie swoje plastelinowe zwierzątka. Możecie zrobić zdjęcia waszych prac i pochwalić się nimi, gdy znów się spotkamy.
Miłej zabawy!

 

Pozdrawiam serdecznie
Anna Butryn
Wszystkie pytania i wątpliwości można wyjaśnić również drogą mailową:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
 
 

Propozycje działań i aktywności na następne dni

od 9 do 13 listopada

 
 
plastyka gr. młodsza poniedziałek-wtorek
 
 Ptaki z rolek
 
Do wykonania pingwina lub bociana potrzebna jest rolka po papierze, ewentualnie jednorazowy biały kubeczek, kawałek tekturki, biały i czarny papier, ewentualnie plastelina. Zawsze podczas wykonywania prac plastycznych starajmy się wykorzystywać materiały, które mamy pod ręką jako zamienniki. Przykładowo oczka można kupić gotowe w sklepie lub na Allegro. Można również takie oczka przykleić z białej i czarnej kulki plasteliny, lub wyciąć z tekturki i dorysować czarne źrenice Podobnie jest z wykonywaniem dzioba dla ptaków. Dzieci mogą taki dziób ulepić z plasteliny, wyciąć z tektury, uformować z drucika kreatywnego itp. Rolki malujemy lub oklejamy papierem, a w prostszej wersji korzystamy z białych jednorazowych kubeczków.
Nóżki pingwina można ulepić z plasteliny, a bociana z kawałków patyczków.
Kolejne ptaki, które możecie wykonać to np. wróbel wyklejony z liści i delikatnie pomalowany, oraz Gil.
Skrzydła dla ptaków możemy wyciąć z papieru i pomalować lub wykleić plasteliną, albo przykleić niewielkie naturalne liście.
Najbardziej urocze i łatwe w wykonaniu ptaki to oczywiście sowy. Górną część rolki zaginamy do środka, tworząc w ten sposób charakterystyczną dla Sowy głowę. Duże oczy możemy wykonać z tekturki lub plasteliny podobnie jak małe dzióbki. Skrzydełka wycinamy z papieru i malujemy, lub doklejamy liście. Sowie brzuski można robić na wiele sposobów: z papilotek, z kawałków materiału, włóczki, z futerka, ze sznurka, z nasion, z plasteliny lub pomalować farbami.
Miłej zabawy!
 
gr. średnia - wtorek, czwartek 
 
Jesienny liść praca plastyczna
Wystarczy odrobina kolorowych świeżych liści, klej typu wikol lub magic, dwie sztywne kartki i nożyczki.
Na początku na jednej z kartek rysujemy liść i wycinamy go. Możecie też gotowy liść wydrukować. Na drugiej kartce przyklejamy naturalne liście, w różnych barwach jeden obok drugiego w taki sposób, aby zakleić cały środek kartki. Możecie też zamiast liści poprzyklejać kolorowe kawałki bibuły, pomalować kartkę farbami lub stworzyć mozaikę z powycinanych w malutkie kwadraciki kolorowych liści. Każdy z tych sposobów stworzy niesamowity efekt. Na końcu, brzegi kartki z liśćmi smarujemy klejem i przyklejamy na nią kartkę z wyciętym szablonem liścia. W prosty sposób stworzycie jesienny i estetyczny obrazek wykonany własnoręcznie, świetnie nadaje się do wstawienia w ramkę i udekorowania domu.
Miłej zabawy!

Drzewko z makaronu
Pień drzewa formujemy z aluminiowej tacki grillowej i owijamy folią kształtując odpowiednio korzenie i konary drzewa.
Następnie montujemy drzewko na cegle lub kawałku drewna za pomocą kleju na gorąco. Do gałązek również gorącym klejem przyklejamy makaronowe listki, w różnych kształtach. Niewątpliwą zaletą takiego klejenia jest fakt, że już po kilku sekundach mamy połączone ze sobą elementy. Uważajmy jednak bo klej jest bardzo gorący i w kontakcie ze skórą może ją oparzyć.
Teraz za pomocą farb plakatowych lub akrylowych malujemy listki i pień drzewa. Użyjcie jak najwięcej odcieni żeby wasze drzewo było bardzo realistyczne.
Na koniec utrwalcie waszą pracę lakierem do włosów żeby farbka się nie wycierała i gotowe.
Miłej zabawy!

 

 
 

Pozdrawiam serdecznie
Anna Butryn
Wszystkie pytania i wątpliwości można wyjaśnić również drogą mailową:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Propozycje działań i aktywności na następne dni

od 2 do 6 listopada

 
plastyka gr. młodsza-wtorek
 
Piankolina
Zabawy z masami plastycznymi takimi jak piankolina, ciastolina czy piasek kinetyczny zachęcają dzieci do wąchania, dotykania, obserwowania i poznawania świata wokół za pomocą zmysłów. Dziecko w ten sposób poznaje nie tylko siebie, ale również zjawiska zachodzące wokół, to doskonały pomysł na oderwanie dziecka od telewizora czy komputera.
Przepis na Piankolinę jest bardzo łatwy: 1 kg mąki ziemniaczanej, jedno opakowanie pianki do golenia oraz odrobinę płynu do mycia naczyń najlepiej białego lub bezbarwnego. Wszystkie składniki mieszamy a w razie złej konsystencji dodajemy piankę lub mąkę.
Z piankoliny możemy tworzyć rozmaite babki, budowle, zakopywać skarby, bawić się autkami czy ludzikami, odciskać dłonie, a nawet pisać literki za pomocą wykałaczki. Jeśli biała puszysta masa nam się znudzi możemy dodać do niej odrobinę barwników spożywczych, a nawet brokatu. Zabawa w barwienie i obserwowanie jak kolorowa masa miesza się razem dostarcza dodatkowych bodźców i urozmaica zabawę na dłużej. Możliwość mieszania różnych produktów zawsze dostarcza dzieciom wiele emocji i radości, bo dzięki temu zaspokajamy potrzebę odkrywania i doświadczania świata wokół nas.
Życzę więc miłej zabawy, do której koniecznie zaproście rodziców!
 

Frotaż liści
Frotaż to bardzo prosta, szybka i efektowna technika plastyczna. Jest to bardzo przyjemna twórczość zarówno dla przedszkolaków jak i starszych dzieci. Do zabawy potrzebujecie różne kształty liści, kartki, kredę, suche pastele lub węgiel.
Pod kartkę kładziemy liść, a następnie pocierając kartkę położonym na płasko węglem lub kredą odciskamy fakturę liścia. Mieszając różne kolory można uzyskać ciekawe efekty.
Oprócz faktury liści można poszukać wokół innych ciekawych przedmiotów do odrysowywania i pobawić się w odgadywanie, skąd pochodzi odrysowana faktura.
Tworząc wasz frotaż inspirujcie się naturą która was otacza (wystarczy wyjrzeć przez okno) obserwując jesienne liście spróbujcie dodać w swojej pracy podobnych barw i różnych odcieni a wasze dzieła zyskają artystycznego wyrazu.
Bawcie się dobrze!

 

gr.średnia- wtorek, czwartek

 

 

Papier Mache i recykling
Rzeźby i wielkie przestrzenne prace z Papieru Mache to najbardziej twórcza aktywność dla dzieci. Niezwykle pobudza wyobraźnię i daje mnóstwo radości, a wykorzystując różne konstrukcje z materiałów z recyklingu można stworzyć prawie wszystko.
Do wykonanie rzeźby potrzebujemy najpierw ciekawego pomysłu (ja proponuję dinozaury), a potem szukamy z jakich przedmiotów możemy zbudować zaplanowaną konstrukcję. Wykorzystujemy pudełka, rolki, butelki, taśmy, folie, sznurki, kolorowe papiery, bibuły, papier pakowy i wszelkie inne pomocne przedmioty. Całość sklejamy solidnie taśmą lub klejem na gorąco. Gotową makietę oklejamy kawałkami porwanych gazet maczanych z mące wymieszanej z wodą. Konsystencja takiego mącznego kleju powinna być jak zagęszczony sos. Moczymy kawałki papieru i okładamy kawałek po kawałku naszą konstrukcję.
Całość zostawiamy na dzień lub dwa do wyschnięcia i stwardnienia
Gotową twardą i suchą konstrukcję możemy dowolnie malować i dekorować.
Miłej zabawy!

 

plastyka gr. starsza-piątek

 
Witam!
W listopadzie zapraszam was na lekcje muzealne na Zamku Królewskim w Warszawie. Znajdziecie je tutaj:
Oczywiście klikacie na materiały przygotowane dla szkół ponadpodstawowych. Dziś polecam lekcję o martwej naturze.

Naprawdę warto zajrzeć.

Propozycje działań i aktywności na następne dni

od 26 do 30 października

 
 
 grupa młodsza

Witam!    

   Dzisiaj proponuję wam zabawę z solą kuchenną, którą na pewno każdy w domu posiada.
   Malowanie solą można wykorzystać do dekoracji butelek, słoików lub do tworzenia pięknych barwnych obrazków. To bardzo atrakcyjna zabawa plastyczna nawet dla młodszych dzieci. Zobaczcie jakie to proste i efektowne, a radość i doznania sensoryczne będą dodatkową atrakcją.
   Tworzenie ilustracji z zabarwionej soli,  to bardzo ciekawa i atrakcyjna technika plastyczna, która dostarczy wam wielu bodźców dotykowych i niezwykle oddziała na waszą wyobraźnię. Starsze dzieci mogą samodzielne narysować ilustracje, którą udekorują wielobarwną solą, a dla młodszych szkrabów proponuję wydrukować gotowy rysunek na przykład motyla. Poszczególne części skrzydeł motyla smarujemy klejem typu wikol lub magic i posypujemy wybranym kolorem soli ewentualnie zabarwionego piasku.
 
Jak zabarwic sól?
 
 grupa starsza

Do zabawy w barwienie soli potrzebny jest kilogram zwykłej soli kuchennej, kolorowa kreda, miseczki i duży talerz lub tacka. Dziecko pocierając i przesuwając kredą w różne strony po rozsypanej soli sprawia, że sól stopniowo przyjmuje kolor ścieranej kredy. Teraz wystarczy już tylko posypywać nią posmarowane klejem miejsca na naszym obrazku i efekty murowane. Miłej zabawy!

 

Witam!
Dzisiaj zapraszam was do zapoznania się ze sztuką Stanisława Wyspiańskiego.
Być może wiadomości, które przeczytacie na stronie i prace artysty zachęcą was do wykonania własnego dzieła inspirowanego jego twórczością.

 

Witam! Dzisiaj proponuję wam zabawę w

Ocean 3D

Wspaniała twórcza zabawa  dla dzieci. Tworzymy własny przestrzenny ocean.
Zrobienie oceanu to artystyczna propozycja spędzenia czasu rodziców z dziećmi lub dla samych dzieci.
Potrzebujemy duży kawałek brystolu lub szarego papieru do pakowania. Kartki, farby, kredki, suche pastele, bibułę, skrawki materiału, rolki po papierze, muszelki, liście, piasek i co tylko przyjdzie nam do głowy, aby wykorzystać do stworzenia morskiej głębiny.
Każde dziecko rysuje samodzielnie morskie stwory, ryby, płaszczki, żółwie, meduzy itp. Następnie wycięte elementy przyklejamy na duży arkusz papieru. Morskie błękity rysujemy suchymi pastelami, a dno wyklejamy uformowanymi kawałkami zielonej bibuły, oraz materiału.
Roślinność i rybki  przyklejamy w taki sposób, aby powstał efekt 3D czyli  mocujemy je za pomocą dwustronnej taśmy klejącej i odciętych od rolki po papierze wąskich pasków albo kawałeczków gąbki do zmywania.
Nasz ocean można jeszcze wzbogacić poprzez przyklejenie na dnie klejem typu wikol piasku i kilku muszelek.
Miłej zabawy!
 
 

    Lampion z makaronu Lasagne

 
Makaron można nie tylko jeść, ale znaleźć dla niego również zastosowanie artystyczne. Dziś zaprezentuje jak wykonać efektowny lampion z makaronu lasagne.
 
Do wykonania Lampionu potrzebujemy:
 
Makaron Lasagne, farby, klej na gorąco.
 
Można użyć farbek w sztyfcie.
Na czterech płytkach makaronu malujemy wymyślny kolorowy wzór. Warto postarać się, aby wzór z płytek łączył się razem. Potem namalowane kolorowe elementy oddzielamy czarnym kolorem na kształt witrażu.
Płytki sklejamy razem za pomocą kleju na gorąco. Koszt takiego pistoletu wraz z klejem nie jest duży, a przydaje się do wielu kreatywnych prac. (kilkanaście do trzydziestu złotych) Klej dostępny na allegro i sklepach budowlanych.
Już po kilku sekundach klej zaczyna trzymać. Lampiony są gotowe i świecą bardzo efektownie. Wspaniały pomysł na prezent lub do dekoracji we własnym domu

Miłej zabawy!

 

Pozdrawiam serdecznie
Anna Butryn
Wszystkie pytania i wątpliwości można wyjaśnić również drogą mailową:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

Propozycje działań i aktywności na następne dni

od 19 do 23 października

Plastyka poniedziałek - środa 

gr.młodsza 1

Witam. dzisiaj w ramach zajęć on line proponuję zabawę z gniotkiem.

Jak zrobić Gniotka część z Was na pewno wie, ale jak napełnić szybko i łatwo balon mąką to już nie jest takie oczywiste. Zdradzę Wam dziś nasz prosty trik dzięki któremu każde dziecko poradzi sobie z samodzielnym wykonaniem tej ulubionej przez większość dzieci zabawki.

Wszelkiego rodzaju zabawy dotykowe oddziałujące na dziecięce zmysły dostarczając maluchom wiele radości. Dlatego warto zrobić samodzielnie własnego gniotka. To jedna z najtańszych zabawek, którą pamiętam z własnego dzieciństwa. Zgniatanie balona wypełnionego mąką lub ryżem świetnie odstresowuje i pozwala wyrzucić z siebie negatywne emocje relaksując i wprawiając w dobry nastrój.

Do wykonania Gniotka potrzebujecie:
Balon, butelkę 500 ml, mąką ziemniaczaną lub ryż, lejek, słomkę lub wykałaczkę, włóczkę do zrobienia fryzury naszemu stworkowi oraz czarny marker.

Na początku wsypujemy mąkę do wysokości 1/2 lub 3/4 butelki w zależności od wielkości balona. Najlepiej robić to przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką, aby przesypywało się bez zastojów. Następnie dmuchamy balon, skręcamy go i zakładamy na butelkę. Teraz wystarczy butelkę obrócić w taki sposób, aby mąka przesypała się do nadmuchanego balona. Można to przyśpieszyć ściskając kilkukrotnie butelkę.
Nie wsypujemy mąki przez lejek bezpośrednio do balona ponieważ nie zmieścimy tyle mąki, co do nadmuchanego i zamiast gniotka wyjdzie nam "flak". Dlatego właśnie robimy to za pomocą butelki. Wypełniony mąką balon ściągamy z butelki, spuszczamy powoli powietrze związujemy go i zabieramy się za dekorowanie. Na czubku głowy naszego Pana Gniotka przywiązujemy włóczkę i rysujemy markerem buzię. Nasza zabawka jest już gotowa.

Miłej zabawy.

gr. średnia

Witam!
Kolory jesieni niezwykle inspirują do tworzenia. Dziś zachęcam Was do wykonania prostej jednak bardzo efektownej pracy plastycznej z masy solnej lub gliny.

Przepis na masę jest prosty i sprawdzony od lat podczas różnych zajęć i warsztatów z moimi uczniami.

Podstawowy przepis na masę solną:
200g mąki- ok. 1 szklanka i 2 łyżki
200g soli- ok. 1/2 szklanki
125cm3 wody- ok. 1/2 szklanki

Masę solną możemy przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce. Mąkę mieszamy z solą i dolewamy stopniowo wodę zagniatając ciasto. Niektóre masy solne – zawierają glicerynę lub olej który nadaje masie lepszą plastyczność i zapobiega wytrącaniu się kryształków soli. Decyzję pozostawiam Wam. Prace po wykonaniu suszymy na powietrzu lub wypiekamy ( w obecności rodziców) w piekarniku. Przygotowana masę solną barwimy za pomocą barwników spożywczych ewentualnie dobrej farby plakatowej lub akrylowej. Jeśli nie barwimy masy przed lepieniem, to możemy ją pomalować po wypaleniu.

Gotowe prace najpierw suszymy na powietrzu, a potem wypalamy w piekarniku stopniowo zwiększając temperaturę. Zaczynamy od 75 stopni Celsjusza, aby na koniec zrumienić w temperaturze prawie 200C stopni. Wypalone prace możemy malować zwykłymi farbkami, zdobić brokatem i utrwalić lakierem do włosów lub werniksem który nada połysk. Fajnym rozwiązanie są też farby do ceramiki, których nie trzeba wypalać i po pomalowaniu dają efekt połysku.
Masę plastyczną wałkujemy na szmatce, aby nie przykleiła się do stołu. Wystarczy rozwałkować na grubość około 0,5 cm. Następnie przykładamy znaleziony, dowolny liść do masy i wałkujemy go, aby odcisnąć wzór i kształt. Teraz wycinamy liść obrysowując go delikatnie za pomocą wykałaczki. Wycięty liść formujemy i zostawimy do suszenia. Jeśli chcemy, żeby liść był bardziej powyginany, ale boki nam opadają, to układamy dookoła pod brzegami liścia zwykły papier jako podpórki. Po wysuszeniu papier zabieramy, a brzegi liścia pozostaną uniesione. Prace zostawiamy na dobę do wyschnięcia, po czym wypalamy w piekarniku.

Wypalone liście z masy solnej lub z gliny samoutwardzalnej malujemy i dekorujemy. Mogą nam służyć jako dekoracja, prezent, mała miseczka lub świecznik.
Pozdrawiam i życzę miłej zabawy.

 

gr. starsza

Witam!
Na czas zawieszenia zajęć, kiedy siedzimy w domu i nie możemy sięspotkać proponuję trochę inny sposób obcowania ze sztuką i zabytkami? Skorzystajmy z oferty wirtualnych muzeów i zasobów dostępnych online! Takie materiały możemy odtworzyć na rzutniku, czy TV. Zobaczmy największe muzea, które udostępniają swoje zbiory online i co możemy w nich zobaczyć.


Musée d'Orsay, Paryż
W jednym z najważniejszych Paryskich muzeów możemy poznać sztukę francuską, szczególnie dla XIX i XX wieku.

Poniżej zobaczymy wystawę online:

https://artsandculture.google.com/exhibit/from-station-to-the-renovated-mus%C3%A9e-d-orsay/ARK7SK5T?hl=en
Ermitaż, Sankt Petersburg
W Rosji warto obejrzeć zbiory dawniej panujących cesarzy . Co ciekawe, obfitują one, przynajmniej muzeum w Ermitażu w bardzo dużo wartościowych zachodnioeuropejskich dzieł. To co się armii czerwonej wywieźć udało, to się udało, więc zobaczymy tam nawet prace Rubensa czy Rembrandta. Warto zajrzeć!

Wycieczka po Ermitażu:

https://www.hermitagemuseum.org

The Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork
Do Nowego Jorku nie jest tak łatwo dotrzeć w normalnych czasach. Długi lot, wysokie koszta, więc nie wszyscy mogą pozwolić sobie odwiedzić największe i najstarsze muzeum w całym USA . Warto zobaczyć, jak prezentuje się sztuka (również europejska) po drugiej stronie globu, tym bardziej, że to muzeum udostępnia fajne filmy w postaci wirtualnych wycieczek.

Prezentacje wystaw w Metropolitan Museum of Art:

https://www.metmuseum.org/art/online-features/met-360-project

Pozdrawiam i życzę miłego zwiedzania!

Pozdrawiam serdecznie
Anna Butryn
Wszystkie pytania i wątpliwości można wyjaśnić również drogą mailową:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Propozycje działań i aktywności na następne dni

od 11 maja do 15 maja


Witam.
Dzisiaj proponuję wam zajęcia z papieroplastyki – czyli techniki wykonywania przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych z papieru lub masy papierowej. Nie wiem czy wiecie, ale w Polsce za jej prekursora uważa się wykładowcę Szkoły Sztuk Plastycznych prof. Jana Kurzątkowskiego. Początkowo miała być sposobem na tanią, szybką i estetyczną dekorację balów tej uczelni z czasem jednak te formę sztuki polubiło i zaczęło stosować co raz więcej osób.
Mnóstwo ciekawych wzorów i pomysłów na zabawę z papierem znajdziecie tu:
http://krokotak.com/. Potrzebne wam będą kolorowe papiery, klej, nożyczki i możecie zabierać się do pracy! Życzę wam super zabawy!
Oczywiście jak zawsze czekamy na zdjęcia waszych prac.

Pozdrawiam serdecznie
Anna Butryn
Wszystkie pytania i wątpliwości można wyjaśnić również drogą mailową:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.Propozycje działań i aktywności na następne dni

od 4 maja do 8 maja

Witam!
Siedzimy dalej w domu, na szczęście muzea oraz galerie, zawsze można odwiedzać wirtualnie. W tym tygodniu polecam wam wejście na stronę https://niezlasztuka.net/author/leszek-lubicki/.
Będziecie tam mogli nacieszyć wasze oczy i dusze pięknem polskiego malarstwa! Zobaczycie i dowiecie się wiele o najsłynniejszych obrazach z kolekcji polskich muzeów. Poznacie po 10 dzieł z Muzeum Narodowego w Poznaniu, w Warszawie oraz Krakowie.
Obejrzyjcie je dokładnie i poczytajcie opisy. Dzieło, które najbardziej przykuje waszą uwagę spróbujcie namalować we własnej interpretacji dowolną techniką; pastela, akwarela, tempera, gwasz lub po prostu ołówek.
Co to jest INTERPRETACJA?
Każde dzieło, film, rzeźba czy obraz swoim wykonaniem przedstawia wizję artysty na dany temat, przedstawia jego emocje lub pewne przemyślenia. Układ kolorów, postaci, mimika twarzy lub symbole pojawiające się w dziełach sztuki mają skłonić odbiorcę do przemyśleń oraz refleksji na dany temat. Oczywiście nikt nie wie co dokładnie autor miał na myśli. Więc interpretacja każdego obrazu jest indywidualnym spojrzeniem na twórczość artysty. Nie musi pokrywać się z interpretacją drugiej osoby. Nie bójcie się więc, tylko malujcie i rysujcie tak jak to czujecie!
Oczywiście nie zapomnijcie pochwalić się waszymi pracami. Zróbcie im zdjęcie i wyślijcie na podany niżej adres email.

Pozdrawiam serdecznie
Anna Butryn
Wszystkie pytania i wątpliwości można wyjaśnić również drogą mailową:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Propozycje działań i aktywności na następne dni

od 27 kwietnia do 30 kwietnia

Witam!
W tym tygodniu proponuję wam wykonanie kolażu. Jeśli nie pamiętacie co to za technika odsyłam tutaj https://blogkreatywny.pl/kolaz/
Kolaż choć na pierwszy rzut oka wydaje się dość skomplikowaną techniką plastyczną tak naprawdę wcale taki nie jest. Technika ta korzysta z gotowych, wcześniej istniejących elementów, łącząc je w nową całość.
Do wykonania własnego kolażu potrzebujecie tylko papieru, nożyczek i kleju. Wycięte z czasopism elementy układacie po swojemu i przyklejacie na kartce papieru lub płótnie. Możecie wzbogacić je o to, co znajdziecie w swoich szufladach czyli: kawałki sznurka, stare guziki czy zużyte znaczki pocztowe. Bazą do takiej pracy nie musi być biała kartka – możecie wykorzystać kolorowe papiery, stare obrazki, albo własnoręcznie przygotowane tło np. namalowane farbami. Tematem przewodnim niech będzie - WYOBRAŹNIA.
Bawcie się dobrze a powstałe prace sfotografujcie i za pomocą messengera prześlijcie na facebooka MDK. Czekamy i do zobaczenia wkrótce.

Anna Butryn
Wszystkie pytania i wątpliwości można wyjaśnić również drogą mailową:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Propozycje działań i aktywności na następne dni

po 14 kwietnia aż do 24 kwietnia

Witam
W tym tygodniu zapraszam was do wykonania prac plastycznych z masy solnej. Jeśli nie pamiętacie przepisu na masę znajdziecie go tutaj:
http://mamarak.pl/2016/04/masa-solna-7-gadzetow-przepis/
Inspiracją niech będzie dla was przyroda: kwiaty, owady, liście i zwierzęta. Pamiętajcie o wysuszeniu waszych prac i utrwaleniu w piekarniku. Nie da się ich niestety zjeść ale można stworzyć z nich ciekawy magnes na lodówkę, wisiorek lub podstawkę pod świeczkę. Zróbcie zdjęcia najciekawszym pracom i pochwalcie się nimi po powrocie.

Anna Butryn
Wszystkie pytania i wątpliwości można wyjaśnić również drogą mailową:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Propozycje działań i aktywności na następny tydzień

– po 1 kwietnia aż do świąt

Witam
W tym tygodniu proponuję zajrzeć na stronę http://www.akwarelami.pl/techniki-malowania-akwarelami/. Znajdziecie tam wiele ciekawych technik malowania akwarelkami, które na pewno każdy z was ma w domu. Jest tam wiele propozycji zarówno dla starszych jak i dla młodszych dzieci. Możecie stworzyć własny kolaż akwarelkowy. Jeśli próbujesz malować i wydaje ci się że nic się nie udaje, nie wyrzucaj swoich prac. Wykadruj z nich najciekawsze kolorystycznie fragmenty, wytnij je i połącz ze sobą w nowy obrazek. Tak właśnie twórz swoje prace a później przynieś je na nasze zajęcia.

A oprócz tego kontynuujemy nasze gryzmołki na nudne wieczorki z poprzedniego tygodnia. Pamiętaj! Rysuj wszystko to, co się u Ciebie teraz dzieje i z czym chciałbyś (chciałabyś) się podzielić. Wyrób sobie nawyk chwytania pisaka, wtedy kiedy się nudzisz. To najlepszy moment by zacząć rysować! To twórcze wykorzystanie czasu, rozwój Twojego mózgu i kreatywności.


Rysunki powinny być:
proste
szybkie
kreatywne
i indywidualne

Zbieraj je wszystkie, a kiedy znów się spotkamy stworzymy z nich wystawę.

Anna Butryn
Wszystkie pytania i wątpliwości można wyjaśnić również drogą mailową:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Propozycje działań i aktywności na następny tydzień – po 25 marca…

 
Witam
Na najbliższy tydzień albo dłużej proponuję DOODLE - PRZERWĘ czyli gryzmołki na nudne wieczorki:).
Jeśli nie wiesz co to DOODLE, potrzebne informacje znajdziesz tutaj:
 
Weź kartkę A3 lub A4, lub po prostu notes albo zeszyt i gryzmol w nim wszystko to, co robisz w ciągu dnia. Narysuj swój posiłek, swój telefon, dawno nie widzianego przyjaciela, domowego zwierzaka lub to, co widzisz za oknem. Spróbuj nadawać kształty swym nastrojom i też propecia online je narysuj.
Jednym słowem rysuj wszystko to, co się u Ciebie teraz dzieje i z czym chciałbyś( chciałabyś) się podzielić.
Wyrób sobie nawyk chwytania pisaka, wtedy kiedy się nudzisz, bezczynnie patrzysz na telewizję, a może zbyt dużo czasu spędzasz w internecie? To najlepszy moment by zacząć rysować! To twórcze wykorzystanie czasu, rozwój Twojego mózgu i kreatywności.
 
Rysunki powinny być:
proste
szybkie
kreatywne
i indywidualne, bo rysować może każdy!
 
Zbieraj je ws clomid online zystkie, a kiedy znów się spotkamy stworzymy z nich wystawę, która mam nadzieję przyniesie wszystkim wiele radości z jej oglądania.

Anna Butryn

Wszystkie pytania i wątpliwości można wyjaśnić również drogą mailową:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

Witam:) wszystkim tęskniącym za lekcjami rysunku polecam stronę
https://kresl.pl/nauka-rysowania-dla-poczatkujacych-krok-po-kroku/
znajdziecie tam lekcje rysunku o tematyce:
Martwa natura
Perspektywa
Kompozycja
Walor
Studium tekstur

Zbierajcie swoje prace i pochwalcie się nimi przy najbliższym spotkaniu.

Dla młodszych polecam stronę:
http://mamarak.pl/category/rysowanie-krok-po-kroku/
w zakładce RYSOWANIE KROK PO KROKU znajdziecie karty pracy i gry planszowe do wydruku a także poznacie ciekawe techniki buy priligy online plastyczne do wykonania przepięknych prac. Miłej pracy i do szybkiego zobaczenia:)

Anna Butryn


Dzisiaj jest: Niedziela
28 Lutego 2021
Imieniny obchodzą
Chwalibóg, Józef, Makary, Nadbor,
Roman

Do końca roku zostało 307 dni.
Zodiak: Ryba

 

Placówka uczestniczy

w programie LEGO EDUCATION

FIRST® LEGO® League

FIRST Foot2